Jak kupić samochód w Szwecji?
Wszystko co trzeba wiedzieć o tym jak kupić samochód w Szwecji.
Jak kupić samochód w Szwecji?
Poszukiwania samochodu w Szwecji możemy rozpocząć od paru portali z aukcjami, lub ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Warto jest przejrzeć Facebook Marketplace i różne grupy np. skupiające fanów konkretnej marki pojazdu. Poniżej lista popularnych portali, które możemy sprawdzić na początek. Polecam korzystanie z przeglądarki Chrome, która przetłumaczy nam zawartość strony. Tłumaczenie nie jest najlepsze, ale pomoże w przypadku nieznajomości szwedzkiego.
bytbil.com
blocket.se
tradera.com
kvd.se
bildelsbasen.se – Części z demontażu
Szukając innych stron internetowych z autami w Szwecji możemy sprawdzić następujące frazy: begagnade bilar, fordon annonser, bilar se, oraz ich kombinacje i pojawiające się podpowiedzi.
W większości przypadków znajomość języka angielskiego powinna wystarczyć, aby dogadać się ze sprzedającym. Gdy już wszystko ustalimy, powinniśmy pomyśleć w jaki sposób zorganizować podróż. Do Szwecji możemy dostać się promem, bądź samolotem. W zależności od tego jak mobilni będziemy na miejscu, możemy pokusić się o sprawdzenie kilku dodatkowych aut. Lepiej obejrzeć kilka samochodów, aby wyprawa nie zakończyła się jako wycieczka krajoznawcza po oględzinach jednego.
Sprawdzenie auta przed zakupem.
Na licytacjach kvd mamy dostępny ogólny raport o stanie technicznym auta, który przybliży nam nieco z czym mamy do czynienia. Zawsze należy jednak sprawdzić dodatkowe informacje. Nie chcemy kupić zadłużonego samochodu, dlatego sprawdzajmy zawsze numery rejestracyjne na różnych stronach:
transportstyrelsen.se
car.info
biluppgifter.se
Podczas sprawdzania pojazdu zachowajmy ostrożność i zróbmy to bez pośpiechu. W sytuacji, gdy coś budzi nasze wątpliwości lepiej odpuśćmy, zamiast pokusić się na okazję. Są to nasze ciężko zarobione pieniądze, dlatego nie wpłacajmy żadnych zaliczek. Gdy prześlemy jakieś pieniądze nieznajomej osobie, możemy tego później żałować.
Najwyższy czas kupić samochód w Szwecji.
Przeszliśmy już cały etap poszukiwań i sprawdziliśmy dokładnie, czy auto nie posiada żadnych obciążeń finansowych i innych niespodzianek. Przyjechaliśmy żeby obejrzeć na żywo samochód i podpisać umowę, a na miejscu okazuje się że sprzedawca nie chce sprzedać nam auta. Już na etapie pierwszych rozmów warto poinformować sprzedawcę że nie mamy personnummeru, a samochód chcemy kupić i zabrać do Polski. Może nam to zaoszczędzić sporo nerwów i pieniędzy, które wydaliśmy na wyjazd związany z zakupem pojazdu. W komisach samochodowych nikt nie powinien być zaskoczony i możemy liczyć na pomoc sprzedawcy, ale osoba prywatna może odmówić nam sprzedaży z obawy o problem z wyrejestrowaniem samochodu.
Gdy sprzedaż auta odbywa się pomiędzy dwoma osobami posiadającymi szwedzki numer personalny, wystarczy podpisać umowę kupna-sprzedaży i otrzymać niebieską część dowodu rejestracyjnego. Żółtą część dowodu z danymi nabywcy pojazdu, sprzedawca wrzuca do skrzynki pocztowej. Po paru dniach nowy dowód rejestracyjny przychodzi na adres zamieszkania kupującego. Należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia zaraz po zakupie auta np. w tej firmie lansforsakringar.se. Dobrze jest też ustalić warunki płatności i jeżeli jest taka możliwość, płatność wykonać przelewem bankowym. Ślad po takiej transakcji na rachunku bankowym może nam się przydać w najmniej spodziewanej sytuacji w przyszłości.
Jak kupić auto bez personnummer-u?
Jeżeli przyjechaliśmy po samochód lawetą, bądź chcemy go wysłać firmą transportową, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Do rejestracji samochodu w Polsce będziemy potrzebować od sprzedawcy następujące dokumenty:
- 2 części dowodu rejestracyjnego – Dobrze jeżeli dokument jest w jednym kawałku, a nie w dwóch oddzielnych częściach.
- Tablice rejestracyjne – W przypadku braku tablic rejestracyjnych lub konieczności ich zwrotu dla sprzedawcy, właściciel pojazdu zamiast tablic rejestracyjnych dołącza stosowne oświadczenie.
- Umowę kupna sprzedaży – Najlepiej dwujęzyczną wersję, lub przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego.
Gdyby sprzedający był naszym znajomym, możemy wykupić w Polsce, bądź wykorzystać aktualne ubezpieczenie i wrócić samochodem do domu na kołach. Oczywiście auto musi być sprawne i posiadać ważne badania techniczne. W innym przypadku należy spodziewać się że zaraz po zakupie, sprzedający wycofa pojazd z ruchu (avstäld) przez internet.
Cała niechęć do sprzedaży samochodu osobie bez Szwedzkiego numeru personalnego wynika z tego, że do wyrejestrowania pojazdu sprzedawca potrzebuje zarówno dowód i tablice (w zależności na kogo trafi w urzędzie). Jeżeli sprzedający nie będzie chciał nam zaufać, że odeślemy mu tablice rejestracyjne i skan dowodu potwierdzający że auto zostało zarejestrowane w Polsce (dodatkowo np. wydruk ze strony historiapojazdu.gov.pl), możemy dogadać się co do kosztów zamówienia nowych dokumentów i tablic z Transportatylersen. W ten sposób sprzedawca będzie posiadał wszystko co trzeba, aby bezproblemowo wyrejestrować samochód.
- Jeżeli odesłaliśmy tablice i kopie nowego dowodu, sprzedawca może zgłosić export przez internet i w razie potrzeby dostarczyć te rzeczy do Transportatylersen.
- W przypadku, gdy sprzedający zamówił nowy dowód i tablice, może zaznaczyć export i odesłać to z powrotem do Transportatylersen.
W urzędzie w którym będziemy rejestrować pojazd warto sprawdzić wszystkie wymagane opłaty, oświadczenia i inne dokumenty na stronie internetowej podobnej do tej cu.wrotapodlasia.pl, telefonicznie lub najlepiej osobiście. Warto też sprawdzić wysokość podatku akcyzowego, który zależy od pojemności silnika. Dla samochodów o pojemności silnika do 2000 cm3 podatek wynosi 3,1%, natomiast od 2000 cm3 18,6% wartości pojazdu.
Mam nadzieję że informacje wyjaśniły najważniejsze kwestie związane z tym jak kupić samochód w Szwecji. Warto zawsze pamiętać, aby sprawdzić aktualne przepisy.
Banki w Szwecji
Gdzie otworzyć szwedzkie konto bankowe? Oto lista popularnych w Szwecji banków (jest jeszcze pare mniejszych które pominąłem). W większości z nich otworzysz konto przez internet (musisz mieć BankID). W ankiecie sprawdzisz, który Szwedzki bank cieszy się największą...
Promy do Szwecji
Promy do SzwecjiArmatorzy oferujący połączenia promowe do Szwecji.Promy Polska - Szwecja Polferries - Polska Żegluga Bałtycka SA Unity Line - Unity Line Limited Sp. z o.o. TT-Line - TT Line Polska sp. z o.o. Stena Line - Stena Line Polska Sp. z o.o Promy Niemcy -...
Urzędy w Szwecji
Strony internetowe urzędów w Szwecji: Osobom nie znającym języka polecam korzystać z tłumacza w przeglądarce Google Chrome Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie - Utracone dokumenty, sprawy prawne, pomoc konsularna itp. Skatteverket - Urząd ewidencyjno...
Ciekawie i przejrzyście opisane. Dobrze się czyta.
Witam czy w przypadku kupna przyczepy kempingowe w Szwecji procedura załatwiania jest taka sama?
Witam,
Z informacji, które posiadam procedura jest ta sama.
Mam pytanie jeżeli posiadam numer kordynacyjny – tymczasowy personel i jestem od 2 lat na umowie szweckiej godzinowej co rok mam przedłużana umowę . To czy mogę zakupić auto na raty w Szwecji .